ŞANLIURFA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Bakan Kurtulmuş Göbeklitepe ile ilgili müjde verdi

Şanlıurfa'nın 20 kilometre kuzeydoğusundaki Örencik köyü yakınlarında, yaklaşık 300 metre çapında ve 15 metre yüksekliğinde geniş görüş alanına hakim bir konumda yer alan Göbeklitepe, ile müjdeyi Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş verdi. Bakan Kurtulmuş,"Son derce önemli uluslararası belgeselde Göbeklitepe esaslı bir bölümün oynamasını sağlayacaklarını ve bunun Türkiye’ye katkısı olacağını düşünüyorum."dedi.

bakan-kurtulmus-gobeklitepe-ile-ilgili-mujde-verdi_1.jpg

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Sheraton Otel'de 3. Turizm Şurası'nda şuro kararlarını açıkladı. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Bu sene inşallah geçen sene verdiğimiz turizm acentalarına uçak desteklerini artırarak devam edeceğiz. 9 bin dolara kadar çalışacağız. Hazırlığımızı tamamladık. Ölü mevsimlerde getirenlere daha çok vereceğiz. Şimdiye kadar Türkiye’ye gelmeyen ülkelerden getirenlerden daha çok vereceğiz. Ama yüksek sezonda getirene de biraz daha az vereceğiz.”dedi.

ULUSLARARASI BELGESELDE GÖBEKLİTEPE TANITILACAK

15 yıl aradan sonra ‘Büyük Hedefler İçin Çalışmanın Tam Zamanı’ sloganıyla düzenlenen 3. Turizm Şurası sona erdi. Kurtulmuş, komisyonda tartışılan konuların gözden geçirerek, stratejik eylem planına dönüştüreceklerini belirtti. Kurtulmuş, Göbeklitepe’yi dünyada hala çok az kişinin bildiğini söyleyerek, son derce önemli uluslararası belgeselde Göbeklitepe esaslı bir bölümün oynamasını sağlayacaklarını ve bunun Türkiye’ye katkısı olacağını kaydetti.

ÖZELLİKLE YENİ BİR TURİZM YASASINA İHTİYAÇ OLDUĞU DA AÇIKTIR

Turizmde yeni stratejik planın ortaya konulması gerektiğini bildiren Kurtulmuş, “Burada konuşulanları en kısa zamanda sonuçlandıracağız. Kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyon, bakanlıklar arasında koordinasyon, turizm yönetimi, destinasyon yönetimi ve bölgesel yönetim bakımından koordinasyonun bir ihtiyaç olduğu açıktır. 8 bakan arkadaşımızla oturduk çok verimli bir toplantı oldu. Çok fazla yasal düzenlemeyi yeniden gözden geçirmek durumundayız. Özellikle yeni bir turizm yasasına ihtiyaç olduğu da açıktır. Bununla ilgili çalışmalarımızı önümüzdeki dönemde sonuçlandıracağız” açıklamasında bulundu.

ARSLAN: GÖBEKLİTEPE İLE İLGİLİ ÖZEL TANITIM YAPILACAK

il Kültür ve Turizm il Müdürü Aydın Aslan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada,"Turizm Şurası kapanış konuşmasında Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Numan Kurtulmuş Göbeklitepe ile ilgili özel tanıtım çalışmaları yapılacağını ifade etti." ifadelerine yer verdi.