ŞANLIURFA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

ABD'de yaşayan ünlü Türk cerrah Dr. Mehmet Öz Göbeklitepe'yi gezdi.

Mehmet ÖZ (1).jpg
Mehmet ÖZ (10).jpg
Mehmet ÖZ (11).jpg
Mehmet ÖZ (12).jpg
Mehmet ÖZ (13).jpg
Mehmet ÖZ (14).jpg
Mehmet ÖZ (2).jpg
Mehmet ÖZ (3).jpg
Mehmet ÖZ (4).jpg
Mehmet ÖZ (5).jpg
Mehmet ÖZ (6).jpg
Mehmet ÖZ (7).jpg
Mehmet ÖZ (8).jpg
Mehmet ÖZ (9).jpg


Mehmet Öz 111.jpg
Mehmet Öz kimdir
1960ClevelandOhioAmerika doğumlu, Türk kökenli, Türk-Amerikalı doktor, program sunucusu ve yazar. Sağlıklı yaşam, Kanserden korunma konulu beslenme ve yaşam tarzı üzerine yaptığı programlarla tanınmaktadır.

Konya kökenli ünlü Prof. Dr. Mustafa Öz ve Suna Hanım‘ın oğlu olan Mehmet Öz11 Haziran1960‘da Cleveland, Ohio, Amerika’da dünyaya geldi. Orta öğrenimini eğitimini WilmingtonDelaware‘deki Tower Hill School‘da tamamladı. 1982‘de Harvard Universitesi‘nden mezun oldu.

1985‘de Lisa Öz ile evlenen ünlü doktor’un bu evliliğinden; Daphne NurAnabella SezenZoe Yasemin ve Oliver Mustafa adında dört çocuğu dünyaya geldi. 1986‘da yüksek öğrenim için (MD ve MBA) başvurduğu University of Pennsylvania School of Medicine ve The Wharton School‘u bitirdi.

1996‘da yılın Türk-Amerikalısı seçildi. 2009 yılında en önemli 500 müslüman arasında gösterildi. 2010‘da Talk Show’uyla 2010 gündüz yayınlanan en iyi Talk Show Emmy Ödülünü kazandı. “For Healing from the Heart” kitabı ile “Books for a Better America Award”a değer görüldü. “American Society of Laser Medicine and Surgery” Araştırma Ödülü’nün de sahibi olan Mehmet Öz, Columbia Üniversite Doktorlar ve Cerrahlar Fakültesi‘nin “Blake more Research Ödülü”nünde sahibi oldu.

Ağustos 2010’da yaptırdığı rutin kolonoskopi sırasında bağırsaklarında polip‘e rastlandı. Öz’den alınan patoloji örneğinin, polip’in adenoma yani iyi huylu tümör olduğunu göstermesiyle, sonradan belirebilecek bir kanser ihtimaline karşı ameliyat olarak sözkonusu parçayı aldırdı. Bu durumla ilgili olarak şöyle diyecekti;

 

Halen New Jersey‘de yaşamakta olan Öz, akıcı şekilde Türkçe ve İngilizce bilmektedir. Türk ve Amerikan vatandaşı olan Öz, Türkiye‘de askerliğini de yapmıştır.